Flossing i trening okluzyjny w gabinecie fizjoterapeuty

Flossing a trening okluzyjny?

Zacznijmy od tego-czym jest trening okluzyjny. Jest to forma treningu z ograniczonym przepływem krwi, która swój początek znajduje w treningu siłowym i hipertoficznym szeroko wykorzystywana w kulturystyce. Polega na założeniu opaski uciskowej (zazwyczaj jak najwyżej na kończynie) ograniczającej przepływ krwi, a następnie wykonywanie z nią ćwiczeń siłowych. Pozwala to na wykonanie ćwiczeń siłowych ze znacznie zmniejszonym obciażeniem, co przekłada się na mniejsze ryzyko kontuzji, urazu a w konsekwencji wykluczenia z treningu przy jednoczesnym porównywalnym bodźcu do wzrostu masy mięśniowej co klasyczny trening. Efektywność treningu jest udowodniona naukowo i szeroko stosowana w praktyce treningu hipertroficznego.

Czym jest flossing w fizjoterapii?

Flossing wykorzystywany w fizjoterapii działa w trochę inny sposób. Osobiście uważam, że jest to po prostu zaadaptowanie tego rodzaju pracy z ciałem do fizjoterapii (jak np. wykorzystanie baniek chińskich). W fizjoterapii może on być wykorzystany:


1. Do budowania masy mięśniowej po kontuzjach. Dzięki temu, zamiast poddawać dany staw dużemu obciążeniu zewnętrznemu – możemy zbudować masę mięśniową z nieporównywalnie mniejszym ciężarem. Do tego rodzaju treningu wykorzystujemy klasyczne okluzyjne opaski uciskowe.
2. Do stymulacji regeneracji i zwiększenia ukrwienia danego obszaru. Flossing wykorzystać również możemy jako metodę zwalczania problemów układu ruchu na podłożu metabolicznym jak przeciażenie ze względu na słabe odżywienie danego obszaru – np. wrażenie zmęczonych rąk przez intensywną pracę.
3. W zwlaczaniu bólu i przyśpieszeniu regeneracji w urazie. Osobiście przeze mnie najczęściej poddawanym terapii flossingiem jest obszar stopy po skręceniach stawu skokowego. Obszar ten bardzo dobrze reaguje na tego rodzaju terapię i wykorzystujemy wtedy długie taśmy flossingowe i wykonujemy swego rodzaju bandażowanie wokół danego obszaru, z którym wykonujemy konkretnie zadane ćwiczenia ‘uszyte’ pod konkretny problem.

Jak to działa?

Forma tego treningu powoduje najpierw duży odpływ krwi z kończyny, a następnie jej silny dopływ. To długofalowo stymuluje duży wyrzut hormonów takich jak hormon wzrostu, miostatyna czy IGF-1 – tak to opisują badania.

W mojej opinii flossing na przykładzie kostki wykorzystuje również wiele innych mechanizmów działania, które są tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią. A mianowicie:
1. Intensywna kompresja danego obszaru połączona z ruchem może wywoływać swego rodzaju mobilizacje ślizgu pomiędzy tkankami zewnętrznymi (powięzią powierzchowną), która jest zatrzymywana poprzez silnie ją trzymajacą taśmę a tkankami głębokimi, które mają możliwość swobodnego ślizgu podczas ruchu. Pozwala to na poprawę tego ślizgu i zwiększa elastyczność tkanek, które zesztywniały po urazie.
2. Poprawnie zastosowany flossing – poprzez kompresję i ruch pozwala na drenaż płynów (często zesztywniałych i ‘zestarzałych’) z danego miejsca, np. po skręceniach stawu, co w konsekwencji zmniejsza opuchliznę i uczucie pełności obszaru.
3. Flossing jest swego rodzaju ‘bombą stymulacyjną’ dla receptorów danego obszaru, co może powodować „resetowanie” informacji bólowej lub zwiększenie ich progu pobudliwości, co w konsekwencji daje świetny efekt przeciwbólowy-często długotrwały, gdyż reszta właściwości flossingu eliminuje część przyczyn jego powstawania.

W jakich przypadkach wykorzystany może być flossing?

 • dolegliwości bólowe o charakterze zmęczeniowym/miernym odżywieniu tkanek
 • wybrane stany po skręceniach i urazach stawów
 • zwłóknienia i zestarzałe urazy ograniczające ruchomość stawów lub sprawność mięśni
 • kontuzje jak np. naderwania mięśni czy więzadeł
 • trening sportowy
  I wiele innych wskazań dobieranych indywidualnie do pacjenta.

  Kiedy flossingu nie wykonujemy?

  • nowotwór
  • zakrzepica żył
  • infekcje wirusowe i choroby zakaźne
  • aktywne rany skórne, przerwania ciągłości skóry
  • gorączka
  • złamania
  • wybrane schorzenia kardiologiczne

  Podsumowując:
  Flossing jest świetną formą treningu, jak i terapii. Jego wykorzystanie jest cześciowo potwierdzone naukowo a częsciowo na podstawie doświadczeń terapeutów i trenerów. Zastosowanie jego jest szerokie, ale zawsze z tyłu głowy musimy mieć w zamiarze konkretny efekt terapeutyczny oraz ewentualne przecwiwskazania.

  Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać tego rodzaju trening/terapię koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą.

  A Ty, spotkałaś/eś się kiedyś z flossingiem?

  Pozdro
  Kuba

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *